Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Odzież do biegów narciarskich Odlo Frequency 2.0 [TEST]

opublikowano: 02 marca 2017 autor: Redakcja
Czy warto płacić setki złotych za specjalistyczną odzież do biegania na nartach? Przetestowaliśmy komplet treningowy z górnej półki szwajcarskiej marki Odlo. Na warsztat poszły kurtka, kamizelka i spodnie Frequency 2.0. Oto nasz werdykt.

Jeśli coś jest do wszystkiego, znaczy, że jest do niczego. Jeśli odwrócimy to stwierdzenie, wyjdzie, że jeśli coś zostało zaprojektowane specjalnie dla konkretnych celów, powinno być dobre. Czy tak samo będzie z odzieżą do narciarstwa biegowego? Czy warto wyciągnąć z portfela plik banknotów, by oblec się w ubrania uszyte z myślą o biegaczach narciarskich?

Do naszych testerów trafiły komplety strojów szwajcarskiej marki Odlo. Firma ta wyrosła na biegach narciarskich i specjalizuje się w produkcji odzieży sportowej klasy premium. Spodziewamy się, że kurtka, kamizelka i spodnie zaprojektowane przez Odlo właśnie do biegania na nartach powinny spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych. Sprawdzamy.

Odlo Frequency 2.0 windstopper®

Ten model w sezonie 2016/17 został przez Odlo postawiony na najwyższej półce. Wszystkie części ubrania - kurtka, kamizelka i spodnie - zostały zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi trendami, które każą przód ubrania uszyć z materiału chroniącego istotne organy ciała ludzkiego przed chłodem, natomiast tył z materiału cieńszego, który ma ułatwiać regulację cieplną wewnątrz.

W testowanych rzeczach tkaniną odpowiedzialną za izolację cieplną, którą pokryty jest przód odzieży, jest markowy Windstopper Softshell. Ubrania od frontu mają przez to charakterystyczną fakturę, ale mają być za to odporne na wiatr.

Kurtka Odlo Frequency 2.0 windstopper® Jacket

Kurtka Frequency 2.0 uszyta została z trzech rodzajów materiałów. Cała przednia część korpusu ciała biegaczaa, jak też ramiona od wierzchniej strony, są pokryte windstopperem. Na tyle kurtki, jej dolna część chroniąca nerki, także jest z tego materiału. W miejscach, gdzie na zewnątrz zastosowano windstopper, po wewnętrznej stronie odzieży znajdujemy cienki, miły w dotyku materiał przypominający softshell.

Po bokach kurtki i na rękawach od strony tułowia producent zastosował gęsto tkaną, elastyczną i śliską w dotyku tkaninę. Ten sam materiał wykorzystano na rękawach, w miejscu gdzie ramiona zginają się w łokciach.

Na plecach znajdujemy techniczny, cieniutki materiał. Pod palcami wyczuwamy, że jest delikatny, ale także wytrzymały. Cienki niczym kartka. W dotyku nie przypomina żadnego innego materiału. W okolicach karku odkrywamy sieć malutkich, wypalonych laserem dziurek. Ich zadaniem jest szybkie odprowadzenie wilgoci z pleców. Otworki układają się na kształt logotypu Odlo.

Odlo Frequency 2.0 Jacket to odzież na zimę. Z tego względu otrzymała od projektantów dosyć wysoki kołnierz szczelnie pokrywający szyję. Kołnierz na większości swojego obwodu pokryto windstopperem.

Kurtka jest wyposażona w suwak marki YKK. Uchwyt zamka został wzbogacony o krótki sznureczek zakończony plastikowym elementem. Powinno to ułatwić rozpinanie lub zapinanie kurtki dłońmi odzianymi w nawet grube rękawiczki. Przy szyi suwak chowa się w materiałowej "kieszonce", dzięki temu nie styka się ze skórą i nie ociera skóry.

Użytkownik ma możliwość dopasowania kurtki za pomocą elastycznego ściągacza u jej spodu. Napięcie gumki można regulować. Zacisk znajduje się po wewnętrznej stronie odzieży. W ten sposób możemy regulować wentylację i luz w okolicach pasa. Przy końcach rękawów znajdują się elastyczne mankiety z bardzo lekkiej technicznej tkaniny.

Kurtka została wyposażona w dwie zewnętrzne kieszenie zapinane na suwaki. W jednej z nich zmieszczono dodatkową, małą kieszonkę, np. na klucze.

Kamizelka Odlo Frequency 2.0 windstopper® Vest

Kamizelka z kompletu Frequency 2.0 to w skrócie kurtka z obciętymi rękawami. Krawędzie na ramionach zostały obszyte materiałową taśmą. Wszystko, co opisaliśmy powyżej odnośnie kurtki, z wyjątkiem rękawów i ich elementów, znajdujemy także w kamizelce.

Spodnie Odlo Frequency 2.0 windstopper® Pants

Spodnie, tak jak pozostałe części odzieży, od przedniej strony zostały pokryte windstopperem. W okolicach kolan producent zastosował wywietrzniki. Znajdują tam się otwory (po jednym w każdej nogawce) przykryte "zakładką" z materiału wiatroszczelnego. Ze względu na czarny kolor spodni, element ten nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. Ujawnia się u osoby siedzącej lub kucającej.

Od tyłu projektanci zastosowali przewiewne tkaniny. Od kolan w górę wykorzystano elastyczny materiał przypominający ocieplaną lycre. Łydki od tylnej strony zostały natomiast pokryte stosunkowo cienkim, nie ocieplonym materiałem. W dotyku jest on sztywniejszy. Na pewno jest bardziej wytrzymały niż materiał na pośladkach, jak też bardziej odporny na przemakanie, np. od odprysków mokrego śniegu z nart, czy kijów.

Po bokach nogawek od ich końców do ⅔ wysokości łydki wszyto zamki mające ułatwić ściąganie i zakładanie spodni. Użytkownik ma do dyspozycji jedną kieszeń zapinaną na suwak, po prawej stronie spodni.

Producent zastosował nietypowy system dopasowania obwodu. Zamiast gumki, czy tasiemki, znajdujemy zakładki materiału przyklejane na rzepy. Jeśli chcemy zmniejszyć obwód, należy pociągnąć zakładki po obu stronach i po ustaleniu rozmiaru przykleić je do naszytego w pasie rzepa. Krawędzie nogawek nie mają regulacji obwodu w kostce. Projektanci zastosowali jedynie gumowy, wszyty na stałe ściągacz.

Zespół testujący

Testy przeprowadzili zawodnicy teamu nabiegowkach.pl, którzy otrzymali odzież w styczniu 2017 roku. Opinią o komplecie Odlo Frequency 2.0 podzielili się: Katarzyna Witek, Piotr Michałek i Grzegorz Legierski. Wszyscy to polska czołówka powszechnych biegów narciarskich.

W praktyce

Testującym zdecydowanie bardziej przypadły do gustu górne części odzieży, a zwłaszcza kurtka. - Niczego lepszego nie miałam na sobie - chwali kurtkę Frequency 2.0 Kasia Witek. Wydaje się idealna na wiatr, jak i na mróz. Testujący stosowali ją w temperaturach od -10 °C do +5 °C. Cieniutka, techniczna tkanina na plecach sprawia, że pot paruje, a nie ścieka po plecach. Z drugiej strony podczas mrozów, zwłaszcza jeśli wiatr wieje w plecy, cienki materiał może stanowić zbyt słabą ochronę. - Moim zdaniem, ten materiał na plecach powinien być trochę grubszy, choć te dziurki wentylacyjne są super - stwierdza Piotr Michałek.

Jednym z istotniejszych elementów testowanej odzieży są duże połacie windstoppera na przedzie. Założeniem była ochrona przed przewiewaniem i to się projektantom doskonale udało. - Przód świetnie chronię klatkę piersiową od wiatru na zjazdach - ocenia Kasia Witek.

Dobrą ochronę szyi i zabezpieczeniem przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wewnątrz stanowi kołnierz. - Nic mnie nie gniecie, nie ociera, kołnierz ma właściwą wysokość, jest bardzo dobry - mówi Grzegorz Legierski.

Nasi testujący to sportowcy, którzy na nartach biegają i trenują. Odzież używali więc w trakcie intensywnego wysiłku, gdy organizm się poci. - Bardzo ważne jest to, że można w kurtce Odlo Frequency 2.0 zrobić kilka treningów i nie ma przykrego zapachu przepoconej odzieży - stwierdza Katarzyna Witek.

Doskonale została oceniona także kamizelka. Odlo Frequency 2.0 Vest sprawdza się świetnie jako druga, czy trzecia warstwa. W zimniejsze dni noszona na kurtkę zapewnia dodatkową ochronę termiczną. Na wiosnę doskonale służy wdziana na bieliznę termiczną chroniąc najważniejsze organy w tułowiu ciała, umożliwiając chłodzenie przez skórę rąk.

Mniej praktyczne okazały się spodnie. Zawodzi niestandardowy system regulacji obwodu pasa. - System rzepów jest niedoskonały, bo czasami się odpinają - informuje Kasia Witek. Spodnie są też dosyć obszerne. - Lubię zakładać te spodnie jako warstwę ochronną na strój startowy, czy cieńszą, obcisłą odzież, do rozgrzewki przed treningiem lub zawodami - relacjonuje Piotrek Michałek.

Materiał wiatroodporny i ocieplona przednia warstwa spodni sprawiają, że są one bardzo ciepłe. Nadają się doskonale do turystyki i rekreacji narciarskiej, dla osób, które uprawiają narciarstwo biegowe w niskich intensywnościach, lubią też ciepło. - Zakładam spodnie na duże mrozy, lub bardzo wolne bieganie, a nawet chodzenie - informuje Kasia Witek.

Pewną ułomnością są zbyt krótkie zamki po bokach nogawek. Gdyby projektanci poprowadzili je nieco wyżej, choćby do kolan, umożliwiłoby to zakładanie i ściąganie spodni przez buty. - Trudno ściągnąć spodnie, gdy mam na sobie buty narciarskie, zwłaszcza te do łyżwy - ocenia Grzesiek Legierski. - Ale biega się w nich fajnie - dodaje.

Testujący mieli też małe zastrzeżenia odnośnie szerokości końców nogawek, a właściwie braku możliwości regulacji ich obwodu. - Nogawki na dole powinny być dopasowane, bo zbyt szeroki obwód powoduje, że wiatr podwiewa - stwierdza Kasia Witek. - Dla mnie przy spokojnym tempie biegania na nartach materiał spodni jest bez zastrzeżeń - podsumowuje zwyciężczyni Biegu Piastów na 25 km z 2016 roku.

Kupujący powinni też zwrócić uwagę na dopasowanie odzieży. Testujący mieli wrażenie, że odzież jest większa, niż powinno wynikać z rozmiaru. Zwłaszcza spodnie. Warto więc przymierzyć kurtkę, kamizelkę czy spodnie Odlo Frequency 2.0 przed zakupem lub przy zamówieniu przez internet celować w rozmiar mniejszy.

Podsumowanie

Odlo Frequency 2.0 windstopper® to ubrania do narciarstwa biegowego. Wykorzystane materiały, dbałość projektantów o szczegóły, sposób szycia i wykończenia - to wszystko dowodzi, że odzież ta została dopracowana i może posłużyć nam przez wiele lat. Jeśli poszukujemy kurtki lub kamizelki do biegania na nartach, ten model z pewnością zaspokoi oczekiwania większości konsumentów. Jedno zdanie - niczego lepszego nie miałam na sobie - którym wyraziła swoją ocenę Kasia Witek, świadczy o jakości i dopracowaniu tej odzieży. Naszym zdaniem kurtka i kamizelka są warte swojej ceny.

Nasi testujący mniej entuzjastycznie wypowiadali się o spodniach, choć potwierdzają, że dobrze sprawdzają się jako warstwa wierzchnia na duże mrozy, spokojne marsze na nartach, czy druga warstwa noszona na strój startowy przed lub po zawodach.

Kurtka i kamizelka Odlo Frequency 2.0 windstopper®

Zalety

(+) idealna na wiatr jak i na mróz

(+) dzięki dobrej wentylacji na plecach pot paruje, a nie ścieka

(+) nieprzewiewny materiał świetnie chronię klatkę piersiową od wiatru

(+) nawet po wielu intensywnych treningach brak przykrego zapachu przepoconej odzieży.

Wady

(-) podczas dużych mrozów lub silnego wiatru w plecy cieniutki materiał stanowi zbyt słabą ochronę

Spodnie Odlo Frequency 2.0 windstopper®

Zalety

(+) bardzo dobra ochrona termiczna

(+) świetne jako druga warstwa odzieży rozgrzewkowej

Wady

(-) zbyt krótkie zamki po bokach nogawek utrudniają ściąganie i zakładanie z butami na nogach

(-) brak regulacji obwodu ściągaczy nogawek

(-) niedoskonały system regulacji obwodu pasa

 

Dziękujemy Odlo Polska za przekazanie odzieży do testów.

Testowano:

  • Odlo Frequency 2.0 windstopper® Jacket (kod: 612251 i 612252) - cena katalogowa w sezonie 2016/17 - 649,95 zł
  • Odlo Frequency 2.0 windstopper® Vest (kod: 612291 i 612292) - cena katalogowa w sezonie 2016/17 - 439,95 zł
  • Odlo Frequency 2.0 windstopper® Pants (kod: 621921 i 621922) - cena katalogowa w sezonie 2016/17 - 549,95 zł
zaktualizowano środa, 01 marca 2017 21:20
Oceń artykuł
(0 głosów)

Galeria zdjęć

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas